Yakın zamanda bir düğün var. Yeni bir pantolon almam gerekiyor. İnternete girip belirlediğim birkaç alışveriş sitesini açıp beğendiğim ürünleri seçiyorum. Bir pantolon için 3 farklı siteye üye olmam gerekti. 3 farklı siteye üye olduktan sonra bir sitedeki ürünü seçtim. Doğal olarak diğer sitelerden çıkış işlemini gerçekleştirdim.

Seçim yaptığım siteden ürünü sepetime ekledim. Sepetim’e gidip ‘Satın Al’ butonuna tıkladım. Adres ve isim bilgilerini girmem gerekti. Tek tek adres, şehir, isim vb bilgilerimi girdim.  KDV dahil ödemem gereken fiyat bilgisini birlikte ödeme şeklini seçmem gerektiğini gösteren bir ekran karşıma geldi. Kredi Kartı ile ödeme olarak seçtim. Kredi kartı bilgilerimi girmem istendi. Bilgisayarın başından kalkarak paltomun cebindeki cüzdanımdan kredi kartını alıp üzerindeki numaraları girdim. Ödemeyi onayla sayfası ekranımda belirdi. Bilgilerimi kontrol edip ‘Onaylıyorum’ butonuna bastım. Sonunda ‘Tebrikler, Siparişiniz iletildi’ mesajı ile karşılaşabildim.’

Yukarıda yazarken bile üşendiğim bu sürece milyonlarca insan alışmış olsa da sürecin zorluğu zaten metnin uzunluğundan belli oluyordur. Günümüzde bu işlemleri kolaylaştıracak telefon numaranız ile ödeme yapmanızı sağlayan mobil sistemler gittikçe gelişiyor fakat bu sürecin sadece bir aşamasını oluşturuyor.

İnsanlar gerçek hayatta elbise alırken bir tek AVM’ye girip içerisindeki dükkânları yani markaları dolaşmayı nasıl tercih ettiyse, gelecekte de kullanıcılar tek bir sanal mağazaya girip, içerisinden istedikleri dükkândan istedikleri markayı, yakınlık durumu, hizmet vb duruma göre seçecek alışverişleri yapacaklar.

Hatırlar mısınız bilmiyorum. Eskiden bir web sitenizi Google’a eklemek için /addurl sayfasını kullanırdık. Daha sonradan öyle bir gereklilik durumu oluşturdular ki herkes zahmete girerek, site haritasını oluşturup Google’a bu haritayı tanıtmak zorunda kaldı.

Benzer bir durum bizim şah olarak gördüğümüz internet hizmetlerinin birçoğu gelecekte ürün ve hizmet bilgilerini standart bir şekilde bu tarz tek bir AVM hizmeti ile paylaşmak durumunda kalacak. Çünkü kullanıcılar kendi profil bilgilerinde hangi hizmetleri, hangi ödeme yoluyla alacağını, hangi adrese gelmesi gerektiğini daha önceden belirleyebilecek. Durum bu hale geldiğinde kullanıcıya işin ‘Seç ve Al’ kısmı kalacak.

Google bu işe yönlendirme sistemiyle de olsa Google Shopping  ile birlikte şimdiden el atmış.  Gelecekte de bu alışveriş işini kullanıcı açısından daha kullanılabilir hale getireceğinden hiçbir şüphem yok. /p>